Cerkev sv. Roka na Gorenjih Sušicah

O CERKVI IN ZGODOVINA

Cerkev sv. Roka je bila sezidana leta 1651 v spomin na kugo, ki je v teh krajih divjala leta 1645. Cerkev stoji na pokopališču na vzhodnem robu naselja in je obrnjena proti vzhodu. Arhitektura je dokaj skromna. Ladja ima obliko podložnega pravokotnika in je širša od prezbiterija. V južni steni sta vzidani dve pravokotni okni, v severni steeni pa samo eno. Ladja se nadaljuje v prezbiterij, ki je tristrano zaključen. Na zahodni strani je prislonjen zvonik skozi katerega je vhod v cerkev, ki ga opredeljuje polkrožen portal s kamnitim okvirjem. Zvonica je odprta na vse tri strani in ima križen obok. Velika zakristija je prislonjena na zahodno stran ladje in prekriva stik ladje s prezbiterijem.

Ladja cerkve je bila prvotno pokrita z ravnim lesenim stropom, ki so ga kasneje zamenjali z banjastim. Tega členita dve sosvodnici, vpeti z obočnima petama v steno. Dokaj širok, polkrožen slavolok loči ladjo do prezbiterija. Le-ta je pokrit z grebenastim obokom. Pevski kor je prislonjen k zahodni stranici ladje in ga nosita dva masivna stebra. Cerkev premore dokaj kvalitetno oltarno baročno opremo. Glavni oltar je tip pozlačenega oltarja iz druge polovice 17. stoletja. Osrednjo nišo obdajata dva stebriča pokrita z zavito trto, trtnimi list in grozdi, zaključujeta pa se s korintskima kapiteloma. Bogato rezljana so krila oltarja v obliki akantovih listov, zvijuganih v slikovitih zavojih. V niši je kip sv. Roka z romarskim klobukom in popotno palico z bučo ter kaže rano na kolenu. Nad obhodnima lokoma stojita kipa dveh svetnikov: desno sv. Janeza Evangelista, levi kip pa je brez atributov. V atiki oltarja se ponovi motiv niše in stebričev: tu je v niši kip Brezmadežne, ob njej pa dokaj togo klečita dva angela, le z rokami kažeta na Marijo.

Čisto na vrhu atike je križ. Južni stranski oltar na moški strani je nastal istočasno in v isti delavnici kakor glavni. Osrednjo sliko obdajata zelo podobna stebra kakor nišo na glavnem otlarju, zaključka oltarja pa sta prav tako 'ušesi' iz akantovja, v atiki pa je lepa slika sv. Jožefa z malim Jezuščkom. Križev pot je naslikan v tradiciji slikarja Leopolda Layerja. Deloma je bil uničen, ko so bili odstranjeni stari okviri s podnapisi; sedaj je združenih po sedem podob v enoten okvir.


          ​Cerkev sv. Roka na Gorenjih Sušicah